Čo je koučing a prečo funguje?

Koučing je jeden z najefektívnejších a najrýchlejších nástrojov modernej doby, ako všestranne rozvíjať osobnosť človeka. Koučing pomáha koučovanému úspešne prekonávať životné alebo pracovné zmeny a dosahovať nastavené ciele. V praxi sa využívajú rôzne pojmy, napríklad life koučing, biznis koučing, výkonnostný koučing, manažérsky koučing alebo kariérny koučing.

Aj keď sa možno zdá, že koučing bol objavený u širšej verejnosti len v posledných rokoch, nie je tomu úplne tak. Z historického hľadiska fungovala určitá forma koučingu a mentoringu už u starých civilizácií, napríklad vo forme šamanov, kňazov, kráľovských radcov, alebo jednoducho našich starých otcov či múdrych žien. V dnešnej dobe sa teší popularite najmä vo veľkých a medzinárodných spoločnostiach, kde sa stal nevyhnutným nástrojom rozvoja osobnosti a líderských zručností kľúčových manažérov firmy.

Nesmierne dôležité je, že každý rozhovor sa deje v duchu viery, že klient je najlepším „majstrom“ svojho života a vďaka svojim vlastným zručnostiam a jedinečnému potenciálu dokáže, za pomoci dodatočnej podpory, pochopenia, povzbudenia a rešpektu zo strany kouča, svoje ciele aj uskutočniť. Koučing je o dôvere: klient dôveruje koučovi, že zvolí vhodnú stratégiu a kouč dohliada na to, aby sa všetko dialo v súlade s klientovým vlastným „JA“ a s cieľmi, ktoré boli dohodnuté na začiatku koučingu.

O tom, prečo koučing funguje sa môžete dočítať viac v tomto článku. Z môjho pohľadu ide o štyri základné časti koučingového procesu:

  1. Predpokladom úspechu je, že kouča vyhľadá človek, ktorý je skutočne odhodlaný v uskutočniť zmeny vo svojom živote. Ciele nedosahujete premýšľaním, ale uskutočňovaním konkrétnych krokov.
  2. Za čas s koučom si platíte, takže vaša myseľ je nastavená a často i nútená prichádzať s nápadmi a robiť rozhodnutia v kratšom čase. Je vedecky dokázané, že vaša myseľ si nedokáže rovnako vážiť veci, ktoré dostanete zadarmo, ako tie, ktoré si musíte vybojovať, resp. za ne zaplatiť.
  3. Profesionálne otázky, ktoré vám pravidelne naštartujú motiváciu konať a kráčať za svojími cieľmi. Kouč je školený profesionál vycvičený v účinnej metodike kladenia otázok, empatie a zvládania krízových situácií.
  4. Partnerstvo, ktoré s koučom na určitú dobu vytvárate, je pevné a nápomocné pri dosahovaní vašich cieľov. Každý z času na čas zíde z cesty. Zvlášť, ak ste si toho nabrali na plecia viac ako obyčajne. Keď sa vám to najbližšie stane – koho by ste chceli mať po boku? Ja isto svoju koučku, ktorá mi vždy pomôže objektívne zhodnotiť každú situáciu a nasmerovať ma na správnu cestu.

Podľa globálnej štúdie ICF (Medzinárodná federácia koučov) z roku 2014 až 99% ľudí, ktorí prešli koučingom potvrdilo, že boli „spokojní“ alebo „úplne spokojní“ so skúsenosťou s koučingom a 96% ľudí povedalo, že by to skúsili opäť. Okrem toho až u 80% ľudí vzrástlo sebavedomie, u 73% ľudí sa zlepšili medziľudské vzťahy, až 70% ľudí si zlepšilo pracovné výsledky a 61% ľudí si zlepšilo organizáciu svojej práce.

Aké možnosti spolupráce Vám ponúkam?

Na koučovanie sú vhodné všeobecne všetky témy, u ktorých je klient motivovaný ich skúmať a odhodlaný riešiť. Niekedy stačí jedno sedenie, inokedy aj po sérii viacerých stretnutí ostanú veci otvorené, lebo na ich riešenie (alebo vašu konkrétnu akciu) proste ešte nedozrel čas.

Ak patríte do jednej z týchto dvoch kategórií, možno som ten správny človek pre Vás:

  1. Manažéri na riadiacich funkciách v stredných alebo veľkých spoločnostiach (korporáciách)

Ste vo vedúcej pozícii, ale pracovať s ľuďmi vás vôbec nebaví? Preposielate úlohy od svojho šéfa bez vysvetlenia na svojich podriadených a očakávate 100-percentný výsledok? Riadite svoj tím silou z pozície autority a nie srdcom a vybudovaným rešpektom? Motivujete radšej svojich zamestnancov technikou „cukru a biča“ namiesto ich povzbudzovania a rozvíjania osobitých vlastností?

⇒NEVOLAJTE mi, asi si nebudeme rozumieť

Dostali ste novú riadiacu funkciu alebo nový projekt a nič nestíhate? Vaši zamestnanci chodia neustále ku vám do kancelárie po radu a vy nemáte čas na svoju prácu? Urobíte denne 100 vecí, ale napriek tomu nemáte nikdy hotovo? Trpí váš súkromný život na úkor času, ktorý strávite (aj keď rád/-a) nadčasmi v práci? Chceli by ste ďalej zdokonaľovať svoje líderské schopnosti, ale neviete, ktorá ceste je pre vás tá pravá? Máte radi svojich zamestnancov, ale napriek tomu vás občas vedia dostať pri osobných rozhovoroch do nepríjemných situácií? Potrebujete viac delegovať alebo si nastaviť jasnejšie hranice šéf – podriadený? Prezradili ste svojmu zamestnancovi alebo kolegovi niečo zo súkromia a na druhý deň to vedelo celé oddelenie? Chcete lepšie pochopiť, kde sú hranice medzi prácou a súkromím? Často robíte cez deň prácu za svoj tím a vášmu šéfovi odovzdávate úlohy po víkendoch?

⇒ZAVOLAJTE mi, budeme si rozumieť

  1. Malí a strední podnikatelia

Hľadáte spôsoby, ako zarobiť rýchlo a bez vlastného úsilia veľa peňazí? Myslíte si, že všetko o vašom podnikaní viete najlepšie a nepotrebujete z času načas nezávislý externý názor? Zákazník je pre vás len číslo na zozname a je vám jedno, čo mu predáte? Veríte tomu, že napĺňajúci osobný život nemá nič spoločné s vašim úspechom v podnikaní?

⇒NEVOLAJTE mi, asi si nebudeme rozumieť

Máte zabehnutý biznis, stabilné tržby a solídny počet zákazníkov – ale nejasný plán, čo bude o päť rokov? Máte šikovných zamestnancov, ale napriek tomu každý nový problém so zákazníkom musíte riešiť sám? Nemôžete nechať vašu firmu bez dozoru na 3 týždne a odísť na zaslúženú letnú dovolenku bez mobilu? Fungujete zo dňa na deň bez jasnej podnikateľskej vízie? Máte problém nájsť a vyškoliť nových zamestnancov alebo vyhodiť tých, ktorým ste už dali 100 šancí? Vediete úspešnú firmu už niekoľko rokov, ale stále používate rovnaké myslenie, ako keď ste začínali? Máte možnosť rozšíriť svoje podnikanie, ale neviete, či na to budete stačiť? Máte dobré nápady, ale väčšina z vašich projektov ostáva vo fáze polo-začatých alebo polo-dokončených? Prokrastinujete?

⇒ZAVOLAJTE mi, budeme si rozumieť

Ak Vás zaujala moja všeobecná ponuka pre LÍDROV alebo pre PODNIKATEĽOV, rada sa s vami porozprávam na bezplatnej 60-minútovej konzultácii, ktorú si môžete dohodnúť na neuschlova@upliftconsulting.eu.

Akú podporu môžete očakávať ak sa rozhodnete pre spoluprácu?

Tú najväčšiu.

Bez ohľadu na to, či sa stretneme (alebo uvidíme na Skype) jedenkrát alebo budeme spolu pracovať niekoľko mesiacov. Minimálna dĺžka spolupráce pri budovaní nových návykov je  6 týždňov, ale všetko závisí od vašej konkrétnej situácie a výšky investície (finančnej + časovej) do svojho osobného alebo podnikateľského rozvoja. A samozrejme mojej vyťaženosti. Ak do toho pridám trochu humoru, osobne preferujem „dlhodobejší vzťah“ pred jednorázovým hasením problému. Preto zvyčajne počas mesiaca nepracujem intenzívne s viac ako 6-8 klientami. Veľkou pridanou hodnotou mojich koučingových sedení sú i podporné materiály, cvičenia, odporúčaná literatúra. Emailová a telefonická podpora počas doby našej spolupráce je tiež samozrejmosťou.